Materiály, které používáme při výrobě našich ponožek:


Při výrobě ponožek používáme čistě přírodní materiály jako bavlnu a vlnu, které kombinujeme s umělými materiály pro jejich lepší kvalitu. Je snadné mít nedůvěru k umělým materiálům jen proto, že jsou "umělé". Ale jsou to právě tyto syntetické materiály, které se podílejí na celkové kvalitě ponožek. Ponožky z materiálové dvojkombinace lépe drží na nohou, mají lepší tvárnost a hlavně delší životnost. Vyrábíme i ponožky jen ze 100% bavlny, určené především pro zdravotní účely. Při výrobě našich ponožek kombinujeme bavlnu a vlnu právě s těmito syntetiky:                          Polypropylen | Polyamid Polyester | Akryl | Elastan.


Přírodní materiály:

 

BAVLNA:

Jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších textilií vůbec. Bavlna rostlinného původu je velmi příjemný a měkký materiál, který dovede nasát velké procento vlhkosti čili potu na nohou. Další výhodou bavlny je její cena, která patří mezi nejnižší na světovém trhu s komoditami. Krom těchto vlastností má i jednu užitečnou vlastnost: odolnost v protržení a odření, která se zvyšuje s množstvím nasáté vlhkosti. Jako čistě přírodní materiál je zhusta vyhledávána alergiky nebo lidmi s velmi citlivou pokožkou. Takoví lidé (ale nejen oni) právě preferují ponožky ze 100% bavlny.

VLNA:

Vlna je na rozdíl od bavlny vlákno živočišného původu. Nejpřirozenější a nejdostupnější vlnou je, alespoň v našich zeměpisných šířkách, vlna z ovce. Taková vlna má vynikající izolační a termoregulační vlastnosti. Stejně jako bavlna dobře nasáká vlhkost, kterou poté velmi pozvolna odpařuje. Při tomto procesu vzniká teplo a nohám se dostává pocitu tepla a sucha. Vlněná vlákna jsou přirozeně pružná, prodyšná a mají antibakteriální vlastnosti. O tom se nejlépe přesvědčíte, když zjistíte, že vaše vlněné ponožky ani po několikerém použití nezapáchají.


Umělé materiály:

 

POLYPROPYLEN:

Zřejmě nejefektivnější syntetické vlákno: je nejteplejší, nejpružnější, nejlehčí a přitom velmi pevné. Na rozdíl od bavlny má větší odolnost proti odření a protržení. Velmi dobře spolupracuje s lidskou kůži, nevyvolává alergie, proto se např. v cévní chirurgii z něj vyrábí náhrady. Největší výhodou polypropylenu je však to, že téměř vůbec nenavlhne, místo toho pot z nohou účinně odvádí ven. My jej proto často přimícháváme do jinak bavlněných/vlněných ponožek; jen tak si naše ponožky udrží svou kvalitu. Polypropylen je zkrátka nejlepší vlákno pro výrobu funkčních ponožek.

POLYAMID:

Má totožné vlastnosti jako polypropylen, ale je mnohem více odolnější proti odření a protržení. V podstatě ze všech umělých přízí má tu nejvyšší odolnost. Známé je pod obchodním názvem Nylon (ano, legendární punčocháče nylonky) nebo Perlon. Do ponožek se přimíchává proto, aby zátěžové oblasti ponožek, paty a špičky, co nejvíce vydržely. Časté potíže z nošení polyamidu způsobují zbytky barviv a pracích prostředků, nikoliv vlastnosti vlákna.

POLYESTER:

Syntetické vlákno, které je velmi odolné vůči vnějším i vnitřním podmínkám, světlu, povětrnostním vlivům a mikroorganismům žijícím v potu. Na pohled a dotek se polyester podobá přírodnímu hedvábí. Největší výhodou polyesteru je, že výrobky z něj nebo s jeho příměsí málo navlhají a naopak velmi rychle schnou. Ponožky z bavlny/vlny s příměsí polyesteru mají delší životnost, větší pevnost a zároveň jsou lehké a méně mačkavé.

AKRYL:

Strukturou je podobný vlně, proto je do ní často přimícháván. Ponožky s příměsí akrylu jsou pružnější a mnohem méně náchylné ke žmolkování. Akryl není sice tak odolný v oděru, tahu a trhání jako polypropylen a polyamid, avšak stejně  jako polyester dobře odolává světlu, povětrnostním vlivům a mikroorganismům v potu. Často se používá jako kompletní náhrada vlněných výrobků. Takové výrobky jsou teplé, nesráží se a snadno se perou.

ELASTAN:

Elastan nebo-li elastomer je velmi pružné syntetické vlákno. Dá se roztáhnout na nejméně trojnásobek své původní délky a po uvolnění se vrátí na svůj téměř původní rozměr. Nikdy nenajdete výrobek jen ze samotného elastanu (to by dopadlo), vždy se kombinuje s jinými materiály. Ponožky s příměsí elastanu jsou, jak jinak, pružné a zejména tvárné. Díky těmto vlastnostem lépe přilnou k noze. Elastan je znám jako Lycra©, což je obchodní značka firmy DuPont.